YGtrafo2Uygulama alanlarındaki ihtiyaçlara göre farklı tiplerde transformatörler üretilmektedir. Transformatörler nüve tiplerine, faz sayılarına,soğutma tiplerine ve kullanım amacına göre değişmektedir.

 Nüve tiplerine göre transformatör çeşitleri;

Çekirdek tipi nüve

Ceket (Mantel) tipi nüve

Dağıtılmış tip nüveler

Faz sayılarına göre transformatörler;

Bir fazlı transformatörler

Çok fazlı transformatörler

Soğutma tiplerine göre transformatörler;

Yağlı tip transformatörler: Bu tip transformatörlerde yalıtkanlığı sağlamak için izalosyon yağı kullanılır. Yağlı tip transformatörler elektrik santralleri, dağıtım merkezleri, şantiyeler ve trafo merkezleri gibi birçok alanda kullanılırlar.

Kuru tip transformatörler: Sargıları ve manyetik devreleri yalıtıcı bir sıvı içinde bulunmayan, iletken kısımları birbirinden ve şaseden katı yalıtkan malzemeler kullanılarak yalıtılmış transformatörlerdir. Sargıları epoksi reçine örtülmüştür. Soğutma ortamı havadır.

Kullanım alanlarına göre transformatörler;

İletim Transformatörleri: Büyük güçlü (MVA) üretilirler ve çok yüksek gerilimin uzaklara iletilmesinde gerilim yükseltici olarak kullanılırlar.

Ara İstasyon Transformatörleri: Gerilimi orta gerilim seviyesine düşürmek için kullanılırlar.

Dağıtım Transformatörleri: Orta seviyedeki gerilimleri daha alt seviyelere düşürmek için kullanılırlar ve büyük güçlü transformatörlerdir.

Güç Kaynağı Transformatörleri: Elektronik devreler için gerilimi düşürmek için kullanılırlar.

Ototransformatörleri: Ayarlı gerilim elde etmek için düşük güçlü sistemlerde kullanılırlar.

İzolasyon Transformatörleri: Giriş ve çıkış gerilimleri eşit olan transformatörlerdir.

Ses Frekansı Transformatörleri: Ses frekansı yükseltici devresi çıkışında, girişinde veya yükselticiler arasında empedans eşlemesi için kullanılır.

Kontrol Transformatörleri: Düşük güç veya VA değerlerinde sabit gerilim veya sabit akım gerekli devrelerde, elektrik sisteminde değişik noktalarda gerilimin genliği ve fazında istenen düzenlemeleri sağlamak için kullanılır.

Ölçü Tipi Transformatörler: Sistemin yüksek enerjili kısmı ile ölçü aletleri ve elemanları arasında emniyetli bir bağlantının sağlanması ve yüksek gerilim ve akımların izlenmesi için kullanılır.